Przejdź do treści

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją 🫂

Z tej okazji Koło Naukowe Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w akcji ,,Weź to co potrzebujesz, zostaw to czym chcesz się podzielić” 🤝Zachęcamy do spisania dobrych myśli na kartkach i przyczepienia do tablicy przy głównym wejściu na wydział. 🫶🏼

Pamiętajmy o osobach z naszego otoczenia i wspierajmy osoby z depresją❤️

Depresja to poważne zaburzenie nastroju, które wpływa na sposób, w jaki czujemy, myślimy i radzimy sobie z codziennymi czynnościami. Obecnie jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Zaliczana jest do grupy chorób cywilizacyjnych. Może dotykać każdego, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego.

💬Czym jest depresja?

🟢Depresja charakteryzuje się długotrwałym poczuciem smutku, beznadziei lub utraty zainteresowania życiem. Różni się od zwykłych wahnięć nastroju, które są naturalną częścią życia, głębokością i trwałością tych uczuć oraz towarzyszącymi im fizycznymi i poznawczymi objawami, które mogą znacząco wpłynąć na zdolność do funkcjonowania w pracy, szkole czy w relacjach interpersonalnych.

🔵Do objawów depresji zaliczamy:

– Poczucie smutku, pustki lub beznadziejności,

– Utratę zainteresowania lub przyjemności z aktywności, które wcześniej sprawiały radość,

– Zmiany apetytu lub wagi,

– Problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność)

– Zmęczenie lub brak energii,

– Poczucie bezwartościowości lub nadmiernej winy,

– Trudności z koncentracją, pamięcią lub podejmowaniem decyzji,

– Myśli o śmierci lub samobójstwie.

🟣Depresja jest złożonym zaburzeniem. Uważa się, że jest ona wynikiem kombinacji czynników genetycznych, biologicznych, środowiskowych i psychologicznych.

💬Czy depresję można wyleczyć?

🟤Depresję można i należy leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, obejmujące psychoterapię i farmakoterapię.

Podsumowując, depresja to poważne zaburzenie, które wymaga profesjonalnej interwencji, ale z odpowiednim wsparciem i leczeniem, większość osób doświadczających depresji może osiągnąć znaczną poprawę. Ważne jest, aby osoby cierpiące na depresję wiedziały, że nie są same i że pomoc jest dostępna.

📌Ważne telefony antydepresyjne:

🟡Telefon Zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym 116 123

🟡Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111

📌Inne pomocne informacje dostępne na stronie:

https://forumprzeciwdepresji.pl/

dr Martyna Czarnecka


Jesteśmy dumni, więc spieszymy z informacją! 😊

Nasza koleżanka Magdalena Niedziela pod czujnym okiem dr Eweliny Rzońcy i mgr Katarzyny Błażejewskiej przygotowała artykuł naukowy na konkurs pt.: „Debiut naukowy 2024” – „ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ a EUROPEJSKI ZIELONY ŁAD”. Jest to XIV. edycja projektu. 🍀

Temat artykułu to: Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju w działalności drużyn harcerskich.

Gratulujemy i trzymamy kciuki! ✊🏻


Członkowie naszego koła, nie kończą swojej aktywności tylko u nas 😌

Aż trzech członków Wydziałowej Rady Studentów Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW należy do Koła Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji ☺️👨‍🏫

Gratulujemy i życzymy sukcesów w realizacji pomysłów na naszym Wydziale 🤓❤️


Święta zbliżają się wielkimi krokami, a przygotowania do nich trwają… również w przedszkolu 🎄😉
Jako koło mieliśmy ogromną przyjemność zorganizować warsztaty dla podopiecznych przedszkola Ptasie Radio w Kobyłce i wspólnie tworzyć przepiękne dekoracje świąteczne 🎀🌟 Łańcuchy, choinki… i wiele więcej 🤩 Talent i kreatywność dzieci nie zna granic, o czym sami mogliśmy się przekonać 😄
Serdeczne podziękowania dla przedszkola oraz oczywiście dla dzieci, które wykonały świetne prace 🥳🎄


Działania w ramach akcji „Coraz bliżej święta”.

Grudzień rozpoczęliśmy od przygotowania dekoracji świątecznej na naszym Wydziale. Pojawiły się łańcuchy, gwiazdy i świąteczna fotobudka. To czas życzliwości i radości!


24 listopada br. byliśmy współorganizatorami Dnia Misia w przedszkolu Pomarańczowa Ciuchcia Bielany 🐻

Członkowie Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji stworzyli dla dzieci:

👉kolorową fotobudkę

👉misiowe opaski na rękę

👉ozdobiliśmy przedszkole śladami misiowych łapek

W programie było między innymi: wyklejanie i ozdabianie foremek w kształcie misia, malowanie z zamkniętymi oczami, zdjęcia w fotobudce oraz misiowe zgadywanki😁

Była to dla nas niezwykła przygoda pełna radości, uśmiechu, pasji, nauki i doświadczenia 🤗

Weronika Ryciuk, Studentka IV roku PPiW


Kolejny rok akademicki i kolejne wspólne działania Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji z Niepublicznym Przedszkolem UKSW. Dyrektor Przedszkola Pani Joanna Kowieska oraz Prezes Koła Pani Adrianna Jachacy spotkały się zatem, aby ustalić szczegóły współpracy. Możemy tylko zdradzić, że jak zawsze padło wiele interesujących propozycji 😉


Kolejna dobra wiadomość!

Drugi projekt społeczny Koła Naukowego Studentów Wczesnej Edukacji otrzymał dofinasowanie. Tym razem tytuł projektu to: „Podróż do przyszłości – nasza szkoła”.

Projekt został zgłoszony do konkursu w ramach programu „Kreatywna młodzież” organizowanego przez Fundację Dzieci i Młodzieży. Niezmiernie się cieszymy, że nasi Studenci tak prężnie działają w tym roku akademickim, a to dopiero początek!


Projekt społeczny „Miasto przyszłości oczami dzieci” autorstwa Członków Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji otrzymał dofinasowanie w ramach programu „Kreatywna Młodzież”. Gratulujemy Studentom z Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji oraz ich Opiekunom.

14 listopada br. w biurze Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie, w którym udział wzięły przedstawicielki Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji.

Więcej informacji już wkrótce!

Weronika Ryciuk, studentka IV roku PPiW


Zaczął się miesiąc listopad, a razem z nim kolejne w tym roku działania Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji 💪🏻

Tym razem chcemy wywołać uśmiech na twarzy każdego! 😀

Ruszamy z akcją „Listopad miesiącem życzliwości!”🤗

Na naszym wydziale można zauważyć kolorowe balony oraz grafiki z cytatami. W ich tworzeniu pomagali nam uczniowie klasy 1b ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Kielcach Dziewiętnastka Kielce.

Dostaliśmy od nich cytaty ozdobione przez dzieci! Doceńmy to, że nawet najmłodsi chcieli dołączyć się do naszej inicjatywy 😍

Zachęcamy do czytania cytatów i dbania o to, żeby szczególnie w tym miesiącu było jak najmniej smutku na naszym wydziale!

Myślmy o sobie, pomagajmy sobie, szanujmy się!

Razem bowiem tworzymy wspaniałą społeczność! 💪🏻

Dużo uśmiechu! 😁😁

Weronika Ryciuk, studentka IV roku PPiW

Zdjęcia wykonała Klaudia Górska-Widuch, studentka V roku PPiW


Na naszej uczelni rozpoczął się Tydzień Studenta 🧑‍💻

Dzisiaj możecie spotkać przedstawicieli Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji w budynku nr 21 i ich poznać!

Nasze stanowisko jak zawsze jest bardzo kolorowe i pełne uśmiechu! 😁

Zapraszamy do dołączenia do nas! 🥰

Weronika Ryciuk

Galeria17 października odbyło się pierwsze w roku akademickim 2023/2024 spotkanie Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji. Dołączyły do nas nowe osoby, więc był to czas poznania się i nawiązania nowych relacji. Powitaliśmy trzeciego Opiekuna Koła – mgr Katarzynę Błażejewską. 

Na spotkaniu opracowaliśmy również plan działania naszego Koła na ten rok akademicki. Mamy zaplanowane bardzo ciekawe działania. 

Ten rok będzie niesamowitym czasem dla nas wszystkich!

Zapraszamy do dołączenia do nas! 

Tworzymy wspaniałą społeczność, która się wspiera i pomaga sobie, a także łączy swoją pasję z robieniem cudownych rzeczy, które mają służyć innym.

Zachęcamy do obserwowania naszego profilu na FB. Już niedługo podamy więcej szczegółów.


Goście i uczestnicy Sympozjum Naukowego „Nauczyciel wczesnej edukacji – od teoretyka do praktyka” rozmawiali o kompetencjach nauczycieli, ich pracy w czasie wojny i pokoju. Teoretyczne rozważania zostały wzbogacone o praktyczne wskazówki od Dyrektorów placówek edukacyjnych. Dziękujemy wszystkim obecnym za podjętą dyskusję.  

Cieszymy się, że udało nam się stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń 🙂 

Kwestię kompetencji nauczycieli i ich roli w edukacji dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym przybliżyła prof. zw. dr hab. Joanna Madalińska-Michalak. O pracy nauczycieli podczas wojny i edukacji na Ukrainie w obecnym, trudnym czasie opowiedziała prof. dr hab. Tetiana Matusevych. Podczas sympozjum miała miejsce również premiera “Słownika wyrazów ratujących życie”, który zaprezentował dr Michał Paluch. Podczas swojego wystąpienia dr Paluch podjął temat: „Nauczyciel-Wojna-Słowa. Przywracanie wzroku, słuchu i mowy w okresie powojnia”. 

Swoimi doświadczeniami praktycznymi podzielili się z zebranymi Dyrektorzy placówek: 

mgr Wiktoria Kowalska, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola UKSW  

mgr Agnieszka Murawska, Dyrektor Dwujęzycznego Przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia 

mgr Magdalena Kołakowska, Dyrektor Przedszkola nr 2 W Stumilowym Lesie 

mgr Justyna Wróbel, Dyrektor Modelowej Szkoły Podstawowej Montessori 

Składamy serdeczne podziękowania wspaniałym Gościom! 

Nad całością czuwały i moderowały: mgr Katarzyna Błażejewska, dr Ewelina Rzońca. 

Organizatorzy: Katedra Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej oraz Koło Naukowe Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji.  

zdjęcia: Klaudia Górska-Widuch 


Pedagogikę dr Marii Montessori przybliżyła dziś Studentom Dyrektor Polskiego Instytutu Montessori Pani Joanna Maghen. Podczas spotkania Studenci poznali podstawowe założenia pedagogiki Montessori oraz mieli okazję usłyszeć o ich realizacji w praktyce i poznać pomoce dydaktyczne. Dowiedzieli się również o roli nauczyciela w przedszkolu i w szkole Montessori. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor za spotkanie.

Organizatorem wykładu otwartego z cyklu „Spotkania ze znanymi Pedagogami” była Katedra Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej oraz Koło Naukowe Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji.


Poznajemy funkcjonowanie leśnego przedszkola podczas wizyt w Przedszkolu Leśna Droga. Studentki z Koła Naukowego Pedagogiki Wczesnej Edukacji poznają w praktyce organizację pracy w tym miejscu. Podziękowania składamy Dyrekcji i Kadrze Pedagogicznej Przedszkola 😉

A co wyróżnia leśne przedszkola? Przede wszystkim:

– swoim całkowitym zanurzeniem w naturze,

– nauką zakotwiczoną o spontaniczne zainteresowanie dziecka, powstające w danej chwili i przebiegającą w tzw. procesie „flow”,

– poznawczym zaciekawieniem wspieranym przez odpowiednio przygotowane otoczenie,

– planem działania powstającym jako bezzwłoczne reakcje na zainteresowania dzieci, poparte odpowiednią komunikacją – tzw. „emergent curriculum”,

– stylem nauki opartym o ciągłe zadawanie pytań, analizowanie i poszukiwanie odpowiedzi,

– a przede wszystkim dużym udziałem wolnej, nieskrępowanej zabawy w odpowiednim otoczeniu. (http://lesnadroga.pl/dlaczego-lesne [27.04.2023].


21 kwietnia Przedstawicielki Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji wraz z opiekunem Panią doktor Eweliną Rzońcą uczestniczyły w Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Naukowych „Człowiek i jego środowisko” na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Studentki pod okiem dr Eweliny Rzońcy oraz mgr Katarzyny Błażejewskiej przygotowały bardzo ciekawe wystąpienia. Nasze koło oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego dumnie reprezentowały studentki z IV i III roku PPiW: Adrianna Jachacy, Małgorzata Hebda, Magdalena Sieradzka, Agata Nowak, Aleksandra Marchewka i Paulina Białobrzewska. Tematy poruszane przez nasze studentki dotyczyły różnych obszarów rozwoju dziecka oraz ciekawych zagadnień pedagogicznych. Wystąpienia były na bardzo wysokim poziomie i śmiało można powiedzieć, że nasze Studentki zdobyły nowe umiejętności i wzorowo zaprezentowały naszą uczelnię. Wszystkie osiągnięcia zawdzięczamy naszym Opiekunom, które poza nieocenioną pomocą bardzo mocno w nas wierzyły i wspierały. Ubogacone w nowe doświadczenia szykujemy się na kolejne konferencje!

Studentki z Koła Naukowego Pedagogiki Wczesnej Edukacji

GaleriaDzień Otwarty już za nami! Z przyszłymi Studentami rozmawiali przedstawiciele Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji. Nasze stoisko było kolorowe i przyciągało odwiedzających, dzięki fotobudce i ramce do zajęć wykonanej przez Studentki. Koło Naukowe Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji prowadzi różnorakie działania z zakresu pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, pedagogiki medialnej. Studenci rozwijają się również na polu naukowym poprzez udział w konferencjach naukowych. To zgrana grupa, która zaraża swoim optymizmem i chęcią do działania. Nad działalnością czuwają Opiekunowie – dr Ewelina Rzońca, mgr Sandra Skorza oraz wspierająca ich mgr Katarzyna Błażejewska, służąca radą i pomocą.


Nasi Studenci mieli okazję poznać w praktyce zastosowanie nowych technologii w edukacji i są przygotowani do pracy z nimi w przedszkolu i klasach 1-3.

Dziękujemy firmie Moje Bambino!

GaleriaTrwają warsztaty „Nowe Technologie w edukacji” organizowane przez firmę Moje Bambino i Koło Naukowe Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji. Zapraszamy przed salę 1528, gdzie można zobaczyć i wypróbować ciekawe pomoce dydaktyczne.


Z okazji przypadającego 02.04.2023 Światowego Dnia Autyzmu Koło Naukowe Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji zaprasza 04.04 we wtorek do akcji „Świecimy na niebiesko”!  

  • ZAŁÓŻ NIEBIESKIE UBRANIE LUB JEDEN NIEBIESKI ELEMENT
  • PRZYJDŹ O 11.15 NA KORYTARZ PRZED SALĄ 1545
  • ZAPOZNAJ SIĘ ZE WSKAZÓWKAMI DOTYCZĄCYMI PRACY Z DZIEĆMI Z AUTYZMEM I ZABIERZ JE DLA SIEBIE

dr Ewelina Rzońca


21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa.

Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

Tak obchodziliśmy ten dzień na WNP 😊

zdj. dr Kinga Krawiecka oraz Klaudia Górska-Widuch

Fotogaleria


21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa. Na znak solidarności z rodzinami i osobami z Zespołem Downa:

  • tego dnia zakładamy 2 kolorowe, niepasujące do pary skarpetki!
  • wszyscy spotykamy się o 11.15 na korytarzu przy sali 1544!
  • poszerzamy naszą wiedzę z tego zakresu – zapraszamy do zapoznania się z informacjami na plakatach i poprzez skanowanie kodów QR!

Koło Naukowe Studentów Pedagogiki Niepełnosprawnych Intelektualnie

Koło Naukowe Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji


Szczegółowe informacje: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/DBI2023


To był bal…  taniec, radość i zabawa. Tak w kilku słowach można opisać bal karnawałowy w Przedszkolu UKSW organizowany przez Studenckie Koło Naukowe Pedagogów Wczesnej Edukacji. Studentki sprawiły wiele radości Dzieciom, a przy okazji zdobyły cenne doświadczenie, tak bardzo przydatne w pracy nauczyciela.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku z tego fantastycznego wydarzenia. 


Relacja z Warsztatów Froebla – szczegóły
Możemy się pochwalić, i to z radością czynimy,  pierwszym wystąpieniem przedstawicielki naszego koła – Pani Magdaleny Sieradzkiej podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu: Dziecko – cyfrowy tubylec w szkole.  Pani Magdalena ze wsparciem naszego Opiekuna dr Eweliny Rzońcy przygotowała wystąpienie pt.” Narzędzia TIK wykorzystywane podczas edukacji zdalnej na uczelni i ich użyteczność w pracy nauczyciela w opinii studentów pedagogiki”. Gratulujemy!
Za nami intensywny czas pracy na planem działań Naszego Koła na rok akademicki 2022/2023. Pomysły Studentek pod czujnym okiem naszych Opiekunów, połączone z rozmową i chęcią rozwoju zakończyły się sukcesem. Jak przystało na Pedagogów, jesteśmy kreatywne, dlatego nasze działania zaplanowałyśmy na Wydziale Nauk Pedagogicznym oraz w placówkach edukacyjnych, zarówno dla członków Koła, jak również dla zainteresowanych udziałem Studentów. Nie zabraknie rozwijania zainteresowań naukowych, umiejętności organizacyjnych oraz odrobiny kultury. Teraz pozostaje tylko realizacja oparta na współpracy członków naszego Koła. Całość prac nad planem podsumowałyśmy podczas drugiego spotkania, które tym razem odbyło się online.


Pierwsze spotkanie Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji już za nami

Pierwsze spotkanie Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji już za nami. Wybraliśmy przewodniczącego i zastępcę oraz omówiliśmy cele naszych działań. Cieszymy się, że będziemy mogli wspólnie zrealizować wiele inicjatyw, bo pomysłów nie brakowało!
Zapraszamy jeszcze niezdecydowanych. Prosimy o kontakt z Opiekunami Koła Naukowego.

mgr Sandra Skorza
dr Ewelina Rzońca