Przejdź do treści

Studia licencjackie kierunku pedagogika, moduł kształcenia: Pedagogika resocjalizacyjna i opiekuńczo-wychowawcza

Celem kształcenia na kierunku pedagogika na UKSW jest zdobycie wiedzy z zakresu wychowania, opieki i resocjalizacji.

Program studiów oparty jest na wiedzy z zakresu pedagogiki, w szczególności z zakresu wychowania, kształcenia, edukacji, rozwoju człowieka, środowisk wychowawczych, instytucji, metodyki wykonywania działań w różnych obszarach działalności pedagogicznej, ale również pedagogiki specjalnej, psychologii, socjologii, filozofii, teorii wychowania, dydaktyki czy metodologii badań. Zawarta w programie studiów  wiedza z zakresu pedagogiki i powiązanych z nią dyscyplin pozwala na analizowanie i interpretowanie problemów edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych oraz projektowanie i wykonywanie badań pedagogicznych.

Absolwent studiów licencjackich kierunku Pedagogika, modułu kształcenia: Pedagogika resocjalizacyjna i opiekuńczo – wychowawcza, nabywa wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie:

  • metodyki pracy opiekuńczo – wychowawczej i resocjalizacyjnej
  • metodyki pracy pedagoga szkolnego
  • problemów społecznych
  • wartości ważnych dla pracy opiekuńczo-wychowawczej i resocjalizacyjnej
  • podstaw prawnych pracy resocjalizacyjnej i opiekuńczo – wychowawczej
  • projektowania i realizowania działań opiekuńczych, wychowawczych wobec dzieci i młodzieży
  • różnorodnych form pracy resocjalizacyjnej wobec osób zagrożonych nieprzystosowaniem lub nieprzystosowanych społecznie
  • prewencji, profilaktyki, pomocy i wsparcia dzieci i młodzieży.

Absolwent wykorzystuje zdobytą wiedzę do projektowania i prowadzenia działań opiekuńczych, wychowawczych wobec dzieci i młodzieży oraz resocjalizacyjnych wobec osób zagrożonych nieprzystosowaniem lub nieprzystosowanych społecznie.

Absolwent posiada umiejętności dostrzegania problemów i potrzeb wychowanków w celu projektowania pomocy i wsparcia dziecka i jego rodziny. Jest przygotowany do współtworzenia i realizacji programów wychowawczych, profilaktycznych i resocjalizacyjnych wobec podopiecznych. Potrafi współpracować z rodzicami wychowanków i podopiecznych.

Perspektywy zawodowe:

Absolwent kierunku pedagogika w ramach modułu kształcenia pedagogika resocjalizacyjna i opiekuńczo – wychowawcza posiada przygotowanie pedagogiczne do pracy w placówkach resocjalizacyjnych, opiekuńczo – wychowawczych oraz w szkole podstawowej na stanowisku pedagoga szkolnego, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, tj. Dz. U. z 2020 r., poz. 1289.