IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa z Zakresu Edukacji Globalnej – Prawa dziecka w 100-lecie Deklaracji Genewskiej (1924-2024) – 21.05.2024

IX MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA Z ZAKRESU EDUKACJI GLOBALNEJ

pt.

Prawa dziecka w 100-lecie Deklaracji Genewskiej (1924-2024)

objęta

Honorowym Patronatem JM Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego

Patronatem Naukowym Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk

Termin konferencji:

21 maja 2024 r.

Wykład wprowadzający:

Wykład wprowadzający wygłoszą prof. dr hab. Barbara Smolińska-Theiss i prof. dr hab. Wiesław Theiss: Prawa dziecka – między Deklaracją Genewską a Korczakowskim apelem

Forma konferencji:

Konferencja w formie stacjonarnej i online

Organizator:

Katedra Pedagogiki Społecznej,Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W 1924 r. Zgromadzenie Ogólne Ligii Narodów przyjęło Deklarację Praw Dziecka zwaną Deklaracją Genewską. Deklaracja zawiera pięć zasad:

1. Dziecku powinno się dać możność normalnego rozwoju fizycznego i duchowego.

2. Dziecko głodne powinno być nakarmione, dziecko chore powinno być pielęgnowane, dziecko wykolejone wrócone na właściwą drogę, sierota i dziecko opuszczone – wzięte w opiekę i wspomagane.

3. Dziecko powinno przed innymi otrzymać pomoc w czasie klęski.

4. Dziecko powinno być przygotowane do zarobkowania na życie i zabezpieczone przed wszelkim wyzyskiem.

5. Dziecko winno być wychowane w wierze, że jego najlepsze cechy powinny być oddane na usługi współbraci.

Deklaracja stanowi, że ludzkość powinna dać dziecku wszystko co ma najlepszego, i że ciąży na niej konieczność zapewnienia dzieciom opieki, ochrony, pomocy w trudnych sytuacjach oraz możliwości rozwoju fizycznego i duchowego. Przyjęta przez Ligę Narodów Deklaracja nakładała na państwa obowiązek otoczenia dziecka bezwarunkową i pełną troską. W dokumencie znalazły formalny zapis dotychczasowe pragnienia, plany i działania wielu ludzi. Prekursorem walki o prawa dziecka w Polsce był Janusz Korczak (1878-1942). Uważał on, że dziecko jest pełnowartościowym człowiekiem, dlatego powinno mieć swoje prawa, takie jak: prawo do szacunku, miłości, radości, tajemnicy, samostanowienia, własności, a także prawo do własnego rozwoju i dojrzewania, niewiedzy, zabawy, sprawiedliwości w życiu.

Idee i cele Deklaracji zostały rozwinięte w Konwencji o Prawach Dziecka, ratyfikowanej 20 XI 1989 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W realizację idei świata wolnego od przemocy wobec dzieci, sprzyjającego rozwojowi młodego pokolenia włączyło się 190 państw.

Jednakże dzisiaj w 2024 r. w stulecie Deklaracji Genewskiej, pierwszego zapisu praw dzieci, w tym prawa do życia w pokoju wyspecjalizowane podmioty informują o ciągle niewystarczającej, w stosunku do potrzeb, pomocy humanitarnej skierowanej do dzieci, które z różnych powodów pozostają w sytuacji zagrożenia życia i rozwoju. Czy to oznacza, że większy wpływ na realizację praw dziecka mają rozwiązania polityczne i gospodarcze, aniżeli pomoc, opieka i wychowanie? Współcześnie wydaje się oczywiste, że obydwa kierunki działania na rzecz dobra dziecka – opieka i wychowanie oraz międzynarodowa polityka prowadzona w duchu pojednania i dialogu – muszą iść w parze.

Proponowana tematyka wystąpień:

1. Dziecko i dzieciństwo – pytania o unifikację konceptualizacji oraz tożsamość i kierunki badań.
  2. „Nie ma dzieci są ludzie” – pedagogiczna spuścizna Janusza Korczaka i jej recepcja.
  3. Prawa dziecka – historia, teraźniejszość, perspektywy.
  4. Ochrona praw dziecka w systemie prawnym polskim i międzynarodowym.
  5. Założony i rzeczywisty stan przestrzegania praw dziecka.
  6. Prawa dziecka w percepcji dzieci i dorosłych – rodziców, nauczycieli, specjalistów.
  7. Przestrzeganie praw dziecka w środowiskach życia, opieki i wychowania w kontekście realiów współczesnego świata – możliwości i bariery.
  8. Praktyczne wyzwania i rekomendacje w zakresie przestrzegania praw dziecka.

Zgłoszenia:

Zgłoszenia udziału w konferencji są przyjmowane do 30 kwietnia 2024 roku.
Możliwy jest udział w formie aktywnej (referat, przedstawienie dobrych praktyk/doświadczeń reprezentowanej instytucji w przypadku praktyków) lub biernej (bez wystąpienia).

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Link do formularza zgłoszeniowego:

Kontakt:

W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt: konferencja.eduglobal@uksw.edu.pl

Rada Naukowa:

Prof. dr hab. Barbara Smolińska-Theiss (UK, Warszawa)

Prof. dr hab. Wiesław Theiss (UW, Warszawa)

Prof. dr hab. Bożena Matyjas (UJK, Kielce)

Prof. dr hab. Ewa Jarosz (UŚ, Katowice)

Prof. dr hab. Liliya Morska (UR, Rzeszów)

Ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński (UKSW, Warszawa)

Ks. prof. dr hab. Jarosław Michalski (UKSW, Warszawa)

Ks. prof. dr hab. Janusz Surzykiewicz (Katholische Universität Eichstätt-Ingolstadt, Niemcy)