
Wydział Nauk Pedagogicznych UKSW zaprasza na debatę ekspercką
„…POZA HORYZONT. W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ PEDAGOGICZNYCH, INTERDYSCYPLINARNYCH I MIĘDZYNARODOWYCH W ZAKRESIE INNOWACJI EDUKACYJNYCH”
Debata będzie miała miejsce w dniu 20 maja 2025 w godz. 10.30 – 14.00 w Auli Schumana: Kampus Wóycickiego bud. 21 w ramach projektu Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW oraz Warszawskiego Centrum Innowacji Społeczno-Edukacyjnych i Szkoleń pt. „Innowacje w przygotowaniu i doskonaleniu zawodowym i naukowym nauczycieli wchodzących do zawodu. Międzynarodowe aspekty porównawcze”
Kwestia przygotowania pedagogów w tym nauczycieli do pracy dydaktycznej i wychowawczej jest niezwykle istotna i towarzyszy debatom zarówno naukowym jak i społecznym i politycznym w zasadzie od zarania dziejów aż po czasy współczesne. Dotyczy nie tylko polskich, bardziej lub mniej udanych prób reformowania systemu edukacyjnego, ale jest problemem zauważalnym w większości krajów na świecie. W skali makro toczące się wokół konflikty, wojny i brak porozumienia rzutuje na edukację ukazując jej niedostatki w zakresie społecznego zaufania. W skali mikro pojawiają się coraz nowe zadania i wyzwania jak sztuczna inteligencja i tempo zmian technologicznych ale zarazem generowane są nowe nieracjonalności: potęgą wychowawczą stają się grupy rówieśnicze, zaś wychowaniem, bardziej niż naukowe autorytety, sterują często media społecznościowe, influenserzy, i pop-eksperci.
Postępująca niesprawność instytucji socjalizacji obiektywnej takich jak rodzina, szkoła, zakład pracy (upadek tradycyjnych autorytetów: ojca, matki, nauczyciela, mistrza) wzmacnia rolę socjalizacji subiektywnej – samodzielnego, bez wsparcia i przewodnictwa dorosłych doświadczania społeczeństwa i kultury. Jednym z ważniejszych zadań edukacji we współczesnym świecie stało się zatem wykształcenie prowadzące do dojrzałości osobistej i społecznej oraz kwestia budowania tożsamości i znalezienia równowagi między potrzebami własnego rozwoju indywidualnego a wymaganiami i zobowiązaniami wobec innych osób. Zobowiązuje to dorosłych ale także instytucje oświatowe i akademickie do wychowywania w nieuchronnej wielokulturowości, uczenia dzieci i młodzieży i młodych dorosłych aktywnego dystansu wobec świata kreowanego przez media i inne środki przekazu, krytycznego myślenia, poszukiwania racjonalności, uczenia odpowiedzialnej partycypacji w życiu społecznym. Odpowiedzialność za ten proces spoczywa chyba jak nigdy wcześniej na nauczycielu i wychowawcy ale także na instytucjach przygotowujących do zawodu nauczyciela w tym przede wszystkim uczelniach wyższych.
Chcemy zastanowić się wspólnie z ekspertami nad punktami granicznymi pedagogiki. Zastanowić się zatem nad odpowiedziami na pytania: 1) Co dziś jest dla nas odniesieniem w poszukiwaniu naukowych tematów? 2) Czy umiemy spojrzeć „poza horyzont” dotychczasowych naukowych paradygmatów zachowując jednocześnie szacunek dla dorobku pokoleń poprzednich? 3) Czego uczymy a czego powinniśmy uczyć przyszłych nauczycieli, a co za tym idzie, jak i w jakim celu tworzyć jakościowo sensowne standardy kształcenia współczesnego nauczyciela? 4) Czy potrafimy wykorzystać doświadczenia międzynarodowe w tym zakresie? 5) Jakie są zadania współczesnego uniwersytetu w tworzeniu nie tylko kultury wiedzy ale także kultury akademickiego szacunku i współistnienia? 6) Jakie działania naukowe i ich implementacje nazwać możemy innowacyjnymi, czego w tym względzie uczą nas doświadczenia innych krajów Europy i świata?
Te i wiele innych zagadnień będzie nam towarzyszyć w debacie, na którą mamy zaszczyt zaprosić Państwa do Auli Schumana – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Kampus Wóycickiego bud. 21, godz. 10.30 do 14.00. Udział w debacie jest bezpłatny.
Debatę śledzić można na kanale Youtube:
https://www.youtube.com/@uniwersytetkardynaastefana9011/streams
PROGRAM DEBATY:
10.00-10.30 kawa powitalna
10.30-10.50 słowo wstępne i powitanie uczestników:
Dr. hab. Anna Fidelus – Prorektor ds. studenckich i kształcenia UKSW
Ks. Prof. dr hab. Stanisław Dziekoński – Dyrektor Instytutu Pedagogiki UKSW
Mgr Karolina Malczyk – Dyrektor Warszawskiego Centrum Innowacji Społeczno-Edukacyjnych i Szkoleń
11.50-12.20 SESJA PANELOWA I
PEDAGOGIKA I JEJ SUBDYSCYPLINY – TRWAŁOŚĆ I ZMIANA. UNIWERSYTET JAKO KREATOR ZMIAN
Moderacja:
Prof. dr hab. Renata Nowakowska-Siuta, Dr Agnieszka Klimska
Eksperci:
Prof. dr hab. dr h.c. multi Zbyszko Melosik, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Ks. Prof. dr hab. Marian Nowak, Katolicki Uniwersytet Lubelski; Dr hab. prof. ucz. Anna Fidelus, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; Ks. dr hab. prof. ucz. Stanisław Chrobak, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
12.20-12.40 przerwa kawowa
12.40-14.00 SESJA PANELOWA II
INNOWACJE PEDAGOGICZNE W POLSCE I NA ŚWIECIE. CO OZNACZA KSZTAŁCIĆ INNOWACYJNIE W ŚWIECIE DYNAMICZNYCH ZMIAN?
Moderacja:
Ks. dr hab. prof. ucz. Stanisław Chrobak, Dr Ewelina Rzońca
Eksperci:
Prof. dr hab. Tomasz Gmerek, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Dr hab. prof. ucz. Alina Wróbel, Uniwersytet Łódzki; Dr hab. prof. ucz. Zbigniew Babicki Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; Prof. dr hab. Renata Nowakowska-Siuta, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Projekt plakatu debaty: p. Carmen Galvani studentka IV roku Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW.