Kompetencje absolwenta:
Celem kształcenia na kierunku pedagogika na UKSW jest zdobycie wiedzy z zakresu wychowania, opieki, resocjalizacji oraz doradztwa edukacyjno – zawodowego.
Program studiów oparty jest na wiedzy z zakresu pedagogiki, w szczególności z zakresu wychowania, kształcenia, edukacji, rozwoju człowieka, środowisk wychowawczych, instytucji, metodyki wykonywania działań w różnych obszarach działalności pedagogicznej, ale również pedagogiki specjalnej, psychologii, socjologii, filozofii, teorii wychowania, dydaktyki czy metodologii badań. Zawarta w programie studiów wiedza z zakresu pedagogiki i powiązanych z nią dyscyplin pozwala na analizowanie i interpretowanie problemów edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych, zawodowych oraz projektowanie i wykonywanie badań pedagogicznych.
Absolwent studiów licencjackich kierunku Pedagogika, moduł kształcenia: Doradztwo edukacyjno – zawodowe, nabywa wiedzę, umiejętności i kompetencje zawodowe z zakresu:
- metodyki pracy doradcy zawodowego
- diagnostyki doradztwa edukacyjno – zawodowego
- psychologii pracy
- socjologii pracy
- pedagogiki pracy
- edukacji dorosłych
- systemu edukacji i rynku pracy w Polsce
- współpracy doradcy zawodowego ze środowiskiem społeczno – gospodarczym
Absolwent wykorzystuje posiadaną wiedzę w praktyce do projektowania ścieżek edukacyjnych, tak w ramach systemu edukacji szkolnej, jak i pozaszkolnej.
Absolwent posiada umiejętności obserwowania i interpretowania potrzeb jednostek w zakresie doradztwa edukacyjno – zawodowego, analizowania i interpretowania problemów edukacyjno – zawodowych, stosowania technik indywidualnego i grupowego doradztwa, podejmowania doradczych działań edukacyjno – zawodowych, prowadzenia zajęć dla różnych grup uczniów w tym zakresie.
Absolwent posiada kompetencje do prowadzenia działalności doradczej edukacyjno – zawodowej zgodnie z założeniami metodyki pracy doradcy zawodowego, wyznaczania kierunków rozwoju i kształcenia jednostek, współpracy z instytucjami rynku pracy, przedsiębiorstwami, instytucjami kształcenia, placówkami oświatowymi.
Perspektywy zawodowe:
Absolwent kierunku pedagogika w ramach modułu kształcenia doradztwo edukacyjno-zawodowe jest przygotowany do pracy w charakterze doradcy zawodowego w przedszkolach i szkołach podstawowych oraz poza placówkami oświatowymi.