Przejdź do treści

Zajęcia praktyczne na terenie Policyjnej Izby Dziecka w Warszawie

Studenci Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW, zrzeszeni w Kole Naukowym Studentów Pedagogiki Resocjalizacyjnej, w ramach realizacji zajęć praktycznych w dniu 30.05.2023 r.,  złożyli wizytę w Policyjnej Izbie Dziecka w Warszawie. Jest to jedyna tego typu placówka na Mazowszu, powstała z myślą o nieletnich, którzy wchodzą w konflikt z prawem, bądź samowolnie opuszczają młodzieżowe ośrodki wychowawcze, okręgowe ośrodki wychowawcze, zakłady poprawcze albo schroniska dla nieletnich. W takich przypadkach umieszczenie w izbie dziecka następuję na czas niezbędny do przekazania nieletniego do właściwego ośrodka, zakładu albo schroniska, nie dłużej jednak niż na okres 5 dni.

Zajęcia praktyczne na terenie Policyjnej Izby Dziecka w Warszawie, pozwoliły studentom uzupełnić wiedzę teoretyczną z zakresu przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich oraz działań pomocowych związanych z szeroko rozumianą profilaktyką społeczną, w wymiarze wychowawczym, terapeutycznym i szkoleniowym. Każdy student mógł też zapoznać się z infrastrukturą, z której korzystają umieszczeni tam nieletni (m.in. sypialnie dla nieletnich,  świetlice, wyposażone w sprzęt audiowizualny, sprzęt do gier oraz podręczną biblioteczkę; wydzielone miejsce do rekreacji nieletnich na świeżym powietrzu, zabezpieczone w sposób uniemożliwiający nieletniemu ucieczkę oraz kontaktowanie z osobami postronnymi).

W trakcie wizyty funkcjonariusze pełniący służbę w Izbie Dziecka przedstawili rolę i zadania placówki, jak również odpowiadali na pytania studentów dotyczące  metod i form zajęć wychowawczo-opiekuńczych, kulturalno-oświatowych, sportowo- rekreacyjnych, stosowanych  w pracy z nieletnimi. W zajęciach praktycznych na terenie Policyjnej Izbie Dziecka w Warszawie uczestniczyli dr Konrad Wierzbicki oraz mgr Michał Stańczuk, z Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW.

Doświadczenia płynące z tego typu spotkań w jednostkach realizujących zadania profilaktyczno-opiekuńcze, zabezpieczające oprócz przekazu wychowawczego, pozwalają na zweryfikowanie poglądów i opinii na temat środków wychowawczych, poprawczych i leczniczych  stosowanych wobec nieletnich, jakie studenci nabywają po zapoznaniu się z wiedzą na temat przeciwdziałania demoralizacji nieletnich oraz dopuszczaniu się przez nich czynów karalnych. Stanowią również istotny element praktyczny przygotowania zawodowego, być może przyszłego personelu placówek resocjalizacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych, czy też terapeutycznych. Jednocześnie  zajęcia  praktyczne pomagają zrozumieć istniejące w otaczającym środowisku zależności oraz umożliwiają sprawdzenie posiadanej wiedzy i umiejętności w praktycznym działaniu.

Zajęcia praktyczne, w których uczestniczyli studenci z Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW odbyło się w ramach cyklu spotkań z osobami oraz instytucjami zajmującymi się szeroko rozumianą profilaktyką, resocjalizacją i readaptacją społeczną, zainicjowanych przez dr hab. Annę Fidelus, prof. ucz. oraz mgr. Michała Stańczuka.

Galeria


30 maja 2023