Przejdź do treści

Zaproszenie do wzięcia udziału w V Jubileuszowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej ,,Społeczna działalność na rzecz więźniów i ich rodzin’’ – 20.02.2023

poster

Szanowni Państwo,

Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana  Wyszyńskiego
w Warszawie

Katolicki Uniwersytet Eichstätt-Ingolstadt

Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa i Ochrony im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
w Warszawie

Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie

Zakład Psychopedagogiki Resocjalizacyjnej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie

Katedra Pedagogiki Resocjalizacyjnej i Penitencjarystyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Zakład Psychologii Dewiacji Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego

Zakład Metodologii Badań i Analiz Socjologicznych w Instytucie Nauk Socjologicznych Wydziału Społeczno-Ekonomicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie

Zarząd Główny Stowarzyszenia Penitencjarnego ‘’Patronat”

Fundacja na Rzecz Rozwoju Probacji „PROBARE”

Zapraszają  do wzięcia udziału w:

V Jubileuszowej  Międzynarodowej Konferencji Naukowej

,,Społeczna działalność na rzecz więźniów i ich rodzin’’.

Problematyka wsparcia osób opuszczających Zakłady Karne oraz ich rodzin jest stałym przedmiotem zainteresowań badaczy zajmujących się resocjalizacją i wielu służb społecznych zaangażowanych w kierunku pomocy tym osobom.

Zapraszamy do udziału w Konferencji: kryminologów, pedagogów resocjalizacyjnych, psychologów, socjologów, kuratorów, pracowników socjalnych, oraz przedstawicieli innych dyscyplin zainteresowanych problematyką Konferencji.

W naszej dyskusji będziemy odwoływać się zarówno do teorii, aktualnych wyników badań naukowych, jak również do praktyki.

Zamierzeniem Konferencji jest wypracowanie obszaru wspólnych działań teoretycznych i empirycznych, które znajdą zastosowanie w praktyce.

Jesteśmy głęboko przekonani że tylko połączenie wspólnych doświadczeń może przynieść pozytywne efekty pracy w tak trudnym środowisku.

Informacje:

Konferencja Bezpłatna

Konferencja  odbędzie się formule hybrydowej. Oznacza to, że część uczestników:

  • weźmie czynny udział osobiście w siedzibie UKSW (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Aula Schumana w bud. 21, ul. Wóycickiego 1/3, 01-938 Warszawa. Spotkanie odbędzie się w pełnym reżimie sanitarnym.
  • weźmie bierny udział jako Obserwator (transmisja obrad Konferencji za pomocą kanału Uczelni na YouTube) – bez możliwości wystąpienia.

Termin Konferencji : 20 lutego 2023 r.

Adres:Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ul. Wóycickiego 1/3, budynek 21, Aula Schumana 01-938 Warszawa

Formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/forms/d/19BTRCWj7SzTcVcvj3-0VvkFc5OBUKF3xhJXpcRb0prU/viewform?edit_requested=true

Zgłoszenie uczestnictwa biernego do 30 stycznia  2023 roku.

Organizatorzy :

  • dr hab. Anna Fidelus
  • prof. ucz. mgr Michał Stańczuk

  • dr hab. Irena Pospiszyl prof. ucz.
  • dr hab. Jan Niewęgłowski prof. ucz.
  • dr hab. Janusz Surzykiewicz prof. ucz.
  • dr Sylwia Gwoździewicz
  • dr Anna Janus
  • dr Grzegorz Kudlak
  • dr Marek Kulesza
  • dr Mariusz Kuryłowicz
  • dr Aleksandra Lukasek
  • dr Edyta Łyszkowska
  • dr Marcin Strzelec
  • dr Konrad Wierzbicki
  • dr Marcin Zarzecki
  • mgr Marcin Bąk
  • mgr Dominika Gałek
  • mgr Emilia Witkowska-Grabias

Prelegenci:

prof. Kazimierz Pospiszyl  – polski psycholog, profesor nauk humanistycznych , były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, wieloletni Dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest autorem ponad trzystu prac z dziedziny psychologii społecznej, psychopatologii i resocjalizacji. Wydał wiele książek, w tym głośne monografie „Psychologia kobiety” , która stanowiła impuls do napisania „Tristana i Don Juana”, a także „Psychopatia” , „Zygmunt Freud. Człowiek i dzieło” ,  „Narcyzm” . Opracował kilka narzędzi diagnostycznych w tym Kwestionariusz szczęścia małżeńskiego wykorzystywany w diagnostyce rodziny.

dr hab. Anna Fidelus prof. ucz–  pedagog,  prorektor do spraw studenckich i kształcenia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w kadencji 2016–2020 oraz 2020-2024. Pracowała jako nauczyciel, pedagog szkolny i dyrektor szkoły podstawowej. Pełniła też m.in. funkcję prodziekana, kierownika Katedry Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji. Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Penitencjarnego ” Patronat” , członek Komitetu Ministra Edukacji Narodowej “Na Rzecz Dobrej Szkoły”, członek Zespołu Projektu Ministerialnego “Zapobieganie Niedostosowaniu Społecznemu Dzieci i Młodzieży”, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Poświętnem.

dr hab. Janusz Surzykiewicz, prof. ucz. – pedagog, wykształcenie i karierę naukowo-dydaktyczną rozwijał na różnych uczelniach w kraju i za granicą (Niemcy, USA i Włochy). Obecnie pracuje w Niemczech na stanowisku profesora zwyczajnego jako kierownik Katedry Pedagogiki Społecznej na katolickim Uniwersytecie w Eichstätt- Ingolstadt, natomiast w Polsce kieruje Katedrą Psychologicznych Podstaw Pedagogiki na UKSW. Jego zainteresowania badawcze związane są przede wszystkim z problematyką promocji zdrowia i rolą zasobów duchowych człowieka w jego funkcjonowaniu społeczno-kulturowym; drugi ważny obszar badawczy stanowi adaptacja zawodowa oraz szeroko zakrojona problematyka profilaktyki społecznej ze szczególnym uwzględnieniem zachowań problemowych dzieci i młodzieży. Jego dydaktyczna działalność jest związana ze środowiskami akademickim Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Katolickiego Uniwersytetu Eichstätt- Ingolstadt w Niemczech oraz Sacro Cuore we Włoszech. Autor i redaktor naukowy szeregu monografii, opracowań zbiorowych oraz licznych artykułów wydanych w językach polskim i obcych. Za swoją działalność naukową i społeczne zaangażowanie przyznano mu najważniejsze odznaczenia Państwowe w Polsce i w Niemczech.

dr Agnieszka Dłużniewska – surdologopeda, afazjolog. Adiunkt w Zakładzie Surdopedagogiki Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, surdologopeda w Dziennym Ośrodku Rehabilitacji Słuchu i Mowy w Płocku. Członek i badacz w międzynarodowej sieci badawczej Global Tales zainicjowanej przez Child Language Committee of the International Association for Communication Sciences and Disorders (IALP) w 2018. W praktyce zawodowej łączy zainteresowania naukowe z praktyką pracując z uczniami z zaburzeniami komunikacji językowej i trudnościami w czytaniu i pisaniu na wszystkich etapach edukacji oraz z osobami dorosłymi z afazją i uszkodzeniami słuchu

dr Marta Grześko-Nyczka– jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół rodziny i szkoły jako podstawowych środowisk wychowawczych. Główną motywacją podejmowanych przez nią działań jest troska o zapewnienie optymalnych warunków dla rozwoju jednostek oraz wspieranie harmonijnego życia w społeczeństwie. Skuteczności w dokonywaniu zmian społeczno-kulturowych upatruje w popularyzacji idei NVC (Porozumienia bez Przemocy). Łączy pracę naukowo-badawczą z praktyką pedagogiczną oraz działalnością społeczną.

dr Kamil Kuracki – psycholog, pedagog specjalny, filolog polonista i kulturoznawca. Adiunkt w  Katedrze Psychologicznych Podstaw Wychowania na Wydziale Nauk Pedagogicznych UKSW w Warszawie.  Członek międzynarodowej sieci badawczej Global Tales zainicjowanej przez Child Language Committee of the International Association for Communication Sciences and Disorders (IALP), kierownik i wykonawca wielu projektów naukowych finansowanych m.in. przez NCN, MEiN oraz EFS. Członek International Literacy Association, International Dyslexia Association  oraz Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego.

dr Alina Paklerska – ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wcześniej ukończyła studia magisterskie w zakresie edukacji medialnej i dziennikarstwa na tym Uniwersytecie oraz socjologii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jej główne zainteresowania badawcze oscylują wokół zagadnień związanych z komunikowaniem społecznym, edukacją medialną i negocjacjami w biznesie.

mgr Paulina Gorazd-Dziuban– doktorantka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wykładowczyni, autorka licznych opracowań naukowych z zakresu archeologii i architektury. Uczestniczka międzynarodowych projektów badawczych, koordynatorka prac ratunkowych i interwencji archeologicznych w całej Polsce.

mgr Aleksandra Wańczyk– doktorantka Akademii Ignatianum. Adiunkt/koordynator dostępności w Muzeum Ziemi Bieckiej, inicjatorka wolontariatu muzealnego tamże. Prace naukowo-badawczą koncentruje na tzw. „trudnym” czynniku ludzkim i społecznej roli muzeów oraz szeroko pojętej edukacji włączającej.

18 stycznia 2023