Koło Naukowe Studentów Pedagogiki Wczesnej Edukacji zaprasza do akcji „Weź to co potrzebujesz, zostaw to czym chcesz się podzielić”- 23.02.2024

Depresja to poważne zaburzenie nastroju, które wpływa na sposób, w jaki czujemy, myślimy i radzimy sobie z codziennymi czynnościami. Obecnie jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Zaliczana jest do grupy chorób cywilizacyjnych. Może dotykać każdego, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego.

Czym jest depresja?

Depresja charakteryzuje się długotrwałym poczuciem smutku, beznadziei lub utraty zainteresowania życiem. Różni się od zwykłych wahnięć nastroju, które są naturalną częścią życia, głębokością i trwałością tych uczuć oraz towarzyszącymi im fizycznymi i poznawczymi objawami, które mogą znacząco wpłynąć na zdolność do funkcjonowania w pracy, szkole czy w relacjach interpersonalnych. Do objawów depresji zaliczamy:

– Poczucie smutku, pustki lub beznadziejności,

– Utratę zainteresowania lub przyjemności z aktywności, które wcześniej sprawiały radość,

– Zmiany apetytu lub wagi,

– Problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność)

– Zmęczenie lub brak energii,

– Poczucie bezwartościowości lub nadmiernej winy,

– Trudności z koncentracją, pamięcią lub podejmowaniem decyzji,

– Myśli o śmierci lub samobójstwie.

Depresja jest złożonym zaburzeniem. Uważa się, że jest ona wynikiem kombinacji czynników genetycznych, biologicznych, środowiskowych i psychologicznych.

Czy depresję można wyleczyć?

Depresję można i należy leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, obejmujące psychoterapię i farmakoterapię.

Podsumowując, depresja to poważne zaburzenie, które wymaga profesjonalnej interwencji, ale z odpowiednim wsparciem i leczeniem, większość osób doświadczających depresji może osiągnąć znaczną poprawę. Ważne jest, aby osoby cierpiące na depresję wiedziały, że nie są same i że pomoc jest dostępna.

Ważne telefony antydepresyjne:

Telefon Zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym  116 123

Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111

Inne pomocne informacje dostępne na stronie:

dr Martyna Czarnecka

22 lutego 2024