Zapraszamy Państwa na XII edycję Studiów Podyplomowych Zarządzanie Oświatą. Studia trwają dwa semestry (od października do czerwca włącznie). Studia są płatne. Zajęcia odbywają się w kampusie Uniwersytetu na ulicy Wóycickiego 1/3 w Warszawie (Młociny).

Zajęcia odbywają się w systemie zjazdów w piątki i soboty, średnio dwa razy w miesiącu. W piątki zajęcia rozpoczynają się o godzinie 16.00.

ul. Wóycickiego 1/3

Celem studiów jest przygotowanie wysokokwalifikowanej kadry kierowniczej oświaty do profesjonalnego zarządzania współczesną szkołą i innymi placówkami oświatowymi poprzez zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do sprawnego i twórczego kierowania instytucją oświatową z uwzględnieniem wymogów reformy  edukacji oraz potrzeb edukacyjnych dzieci i młodzieży a także środowiska lokalnego.

Adresaci studiów

Studia Podyplomowe Zarządzanie Oświatą skierowane są do kandydatów na stanowiska kierownicze w placówkach oświatowych, w tym:

– nauczycieli wszystkich specjalności i poziomów nauczania, którzy chcą ubiegać się o stanowisko dyrektora lub inne stanowisko kierownicze w szkole lub innej placówce oświatowej,

– pracowników nadzoru pedagogicznego,

– pracowników organów prowadzących szkoły i osób zatrudnionych w administracji państwowej wszystkich szczebli,

– animatorów działań i organizacji oświatowych,

– osób z wykształceniem wyższym zainteresowanych doskonaleniem zawodowym w zakresie zarządzania oświatą.

Studia są adresowane także do osób zainteresowanych podwyższeniem kwalifikacji zawodowych: dyrektorów szkół i placówek oświatowych, pracowników szkolnej, samorządowej oraz rządowej administracji oświatowej.

Kwalifikacje

Absolwenci studiów uzyskują kwalifikacje uprawniające do zajmowania stanowiska dyrektora lub innego stanowiska kierowniczego w szkole, przedszkolu i placówce oświatowo-wychowawczej

(zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce)

Organizacja studiów

Studia prowadzone są w trybie niestacjonarnym (zjazdy odbywają się w piątki i w soboty, średnio dwa razy w miesiącu).

ul. Wóycickiego 1/3

Słuchacz realizuje 250 godzin zajęć dydaktycznych objętych programem studiów oraz 30 godzin praktyk zawodowych w trakcie 2-semestralnego toku studiowania.

Warunkiem ukończenia podyplomowych studiów jest uzyskanie zaliczeń wszystkich egzaminów oraz przedmiotów objętych programem studiów i odbycie praktyki dyplomowej

Ogólną ocenę na świadectwie ukończenia będzie stanowić średnia ocen uzyskana w ciągu rocznego toku studiów oraz egzaminu końcowego (bez pisania pracy dyplomowej).

Absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie zarządzania oświatą, uprawniające do ubiegania się o stanowiska kierownicze w placówkach oświatowych.

Program studiów obejmuje następujące przedmioty:

1. Podstawy organizacji i zarządzania
  2. Prawo oświatowe. Prawo pracy. Karta Nauczyciela
  3. Nadzór pedagogiczny i zarządzanie jakością w placówce oświatowej
  4. Planowanie i organizacja pracy w placówkach oświatowej
  5. Placówka oświatowa w środowisku lokalnym
  6. Zarządzanie zasobami ludzkimi w oświacie
  7. Zarządzanie finansami w oświacie
  8. Kierowanie i administrowanie placówką oświatową
  9. Technologie informacyjne w zarządzaniu oświatą
  10. Marketing i promocja szkoły
  11. Etyka zawodu dyrektora
  12. Komunikacja interpersonalna
  13. Zamówienia publiczne w oświacie
  14. Zarządzanie sytuacjami kryzysowymi w szkole
  15. Rola organu prowadzącego w polskim systemie oświaty
  16. Zasady tworzenia koncepcji rozwoju i funkcjonowania szkoły
  17. Praktyka kierownicza

Kadra pedagogiczna

Kadra pedagogiczna: Pracownicy Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW, Pracownicy Kuratorium Oświaty i MEIN, Dyrektorzy szkół posiadający wieloletnią praktykę na stanowisku kierowniczym, Dyrektorzy Wydziałów Oświaty i Wychowania.

Terminy zajęć

Zajęcia odbywają się w piątki i soboty, średnio dwa razy w miesiącu.
W piątki zajęcia odbywają się od godziny 16.00.

ul. Wóycickiego 1/3

Planowane terminy zajęć w semestrze zimowym roku akademickiego 2023/2024:

06-07.10.2023
20-21.10.2023
03-04.11.2023
17-18.11.2023
24-25.11.2023
08-09.12.2023
15-16.12.2023
02-03.02.2024

Opłaty

Studia są płatne. W roku akademickim 2023/2024 czesne wynosi: 2000 zł za jeden semestr.

Opłaty dokonuje się na indywidualny numer rachunku bankowego, który otrzymuje się podczas zawarcia z Uczelnią umowy o warunkach o odpłatnościach za studia podyplomowe.

Możliwości regulowania należności:

a) opłata jednorazowa z góry za cały rok
b) w dwóch ratach semestralnych

Procedury rekrutacji

Na Studia Podyplomowe Zarządzanie Oświatą przyjmowani są kandydaci z wykształceniem wyższym (lic., inż., mgr,). O przyjęciu decyduje kolejność złożenia dokumentów, po uprzednim zarejestrowaniu w IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów oferta.uksw.edu.pl).

Limit miejsc: 60 osób.

Minimalna liczba słuchaczy: 30 osób

Harmonogram rekrutacji:

Planowany termin rozpoczęcia rejestracji – 1 czerwca 2023 r.

Planowany termin rozpoczęcia przyjmowania dokumentów –  1 czerwca 2023 r.

Ostatni dzień rejestracji w systemie – do wyczerpania limitu miejsc, ale nie później niż do dnia 4 października 2023 r.

Ostatni dzień składania dokumentów – do wyczerpania limitu miejsc, ale nie później niż do dnia 5 października 2023 r.

Procedury rekrutacji

1. Zarejestrowanie w systemie IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów)
    oferta.uksw.edu.pl
  2. Wydrukowanie wypełnionego w IRK (przy rejestracji) kwestionariusza zgłoszeniowego